2013′te Mobil Ticaret Alanında Bizi Neler Bekliyor?

Dünya çapında birçok otorite, 2013′ün neredeyse her anlamda mobil cihazların yılı olacağı konusunda hemfikir durumda. Tablo ülkemizde de pek farklı değil. Türk e-ticaret sektörünün önde gelen isimlerine 2013 trendlerini sorduğumuzda, birçoğu söz birliği edercesine mobilin önemine vurgu yapıyordu.

Araştırmalar neticesinde ortaya çıkan rakamlar da tüm bu beklentileri doğrulayacak cinsten. 2011 yılında dünya çapındaki online siparişlerin yüzde 7′si mobil cihazlardan geliyorken, bu rakam 2012 yılında yüzde 17′ye çıkmış durumda. 2013 yılında ise yüzde 40′lara ulaşması öngörülen bu oranda dünya çapında 2 milyarı geçecek olan akıllı telefon sayısının da payı büyük elbette. Mobil alışveriş yapan kullanıcı sayısının 2012 yılında 393 milyon iken, 2014 ise 580 milyona çıkması da beklentiler arasında. Hal böyle olunca, perakendecilerin de satış ve pazarlama politikalarını mobil cihazlara göre yeniden kurgulamaları ve bazı temel faktörlere dikkat etmeleri gerekiyor. İşte 2013 yılında önce çıkacak en önemli mobil ticaret trendleri:

Yeni trend mobil pazarlama

Günlük fırsatlar, lokasyon bazlı uygulamalar, oyun içi reklam modelleri ve check-in’ler gibi kişiselleştirilmiş mobil pazarlama taktikleri, hedeflenmiş ve anlık teklifler sunarak, mobil tüketiciyi günün her anında yakalama şansı yaratıyor. Kullanıcıların konum bilgilerine ulaşma olanağı tanıyan mobil cihazlar, ayrıca özel içerikli mesajlarla kişiye uygun teklifler sunmaya olanak tanıyor. Bu bağlamda, belki de en hedefli ve garanti geri dönüşler sağlayabilecek pazarlama mecraları olarak nitelendirebileceğimiz mobil platformlarda 2013 yılı, pazarlama kurgularının çeşitleneceği ve birbirinden etkili yöntemler göreceğimiz bir yıl olacak. SoLoMo adı verilen (Social-Local-Mobile) kavramı unutulmadığı ve bu alanda stratejiler geliştirildiği takdirde, büyük geri dönüşler alması kaçınılmaz olan perakendeciler aynı zamanda, tüketicilerin mobil cihazlarında en çok süreyi sosyal ağlarda geçirdiğini göz önünde bulundurmaya devam etmeliler.

NFC patlamasına bir süre daha var

“Near Field Communication” yani yakın alan iletişimi anlamına gelen NFC, mobil cüzdanlar ile beraber alışveriş kavramını ciddi oranda değiştiriyor. Bluetooth ve Wifi gibi kablosuz teknolojilerin aksine, sunduğu kısa mesafe ve bant genişliği ile mobil kullanıcılarına GSM operatörleri aracılığıyla ödeme yapma imkanı sunan NFC teknolojisi, hızlı ve güvenli bir mobil alışveriş deneyimi sunuyor. NFC yakın gelecekte günlük yaşantımızın ciddi bir parçası haline gelecek, ancak 2013 yılı için bu teknolojinin yılı demek pek doğru olmayabilir. Mağaza entegrasyonunun henüz tamamlanamamış olması ve birçok kullanıcının mobil cüzdana da sahip olmaması NFC teknolojisinin yaygınlaşmasını bir süre daha geciktirebilir. Ancak perakendeciler ve mağaza sahipleri yine de bu alandaki yatırımlarını hızlandırmalılar.

QR kodların popülaritesi sürüyor

why-mobile-commerce-is-on-the-rise-infographic-15860cc6c4-e1358758219344İngilizce’de “Quick Response” yani “Anında Tepki” anlamına gelen QR kodlar, mobil pazarlamanın son dönemlerdeki en popüler uygulamalarından olarak öne çıkıyor. Geçtiğimiz yıl, ABD’deki her 5 akıllı telefondan biri, offline mağazalarda QR kod kullandı. Bu kullanımların %73’ü ürün hakkında bilgi almak, %23’ü ise kupon veya indirim sorgulamak amacını taşıyordu. Gerçi QR kodlar son birkaç yıldır o kadar çok kampanya ve pazarlama stratejisine alet edildi ki, artık bitti derken bu sefer de mobil ticaretin önemli aktörlerinden olarak karşımıza çıkıyor. Buna örnek olarak eBay’in Londra’da hayata geçirdiği fiziki mağazayı verebiliriz. Yalnızca QR kodların yer aldığı bu mağazada tüketiciler mobil cihazlarıyla bu kodları okutarak internetten ürün satın alabiliyorlar.

“Uygulama mı, mobil site mi?” sorunsalı

Mobil pazara adım atmak isteyen neredeyse tüm perakendecilerin aklındaki en temel sorudur: “Uygulama mı, mobil site mi?”. Uygulamalar müşteri sadakati ve devamlılık açısından oldukça önemli olsa da HTML5 formatında tasarlanan bir mobil site, kullanıcıya en az mobil uygulamaların verdiği kadar zengin bir deneyim sağlayacaktır. “Responsive” denilen farklı mobil cihaz boyutlarına göre tasarımını ayarlayan duyarlı web siteleri, 2013 yılında uygulamalara göre bir adım daha öne çıkıyor olacak. Ancak, akıllı telefon kullananların yüzde 47′sinin en az bir alışveriş uygulaması kullandığını ve bu kişilerin uygulamaya ayda ortalama 17 kere giriş yaptığını göz önünde bulundurursak, mobil uygulamaları da tamamen göz ardı etmemek gerektiğini söyleyebiliriz.EticaretMag

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s